Založ si blog

Štyri vlčie maky

Príbeh prvý – počítačová hra

Sedeli predomnou v autobuse a čítali si tie isté noviny, ako ja. Ona mohla mať tak šestnásť a on možno o rok viac. Čítali si recenziu na počítačovú hru, vojna v zálive.  Autor tej recenzie bol, alebo mal byť,  major armády jej veličenstva kráľovnej, ktorý v tom zálive slúžil. K tej počítačovej hre sa vyjadril, že kto prejde všetky levely a dostane sa až na koniec hry, môže ísť kľudne bojovať do zálivu, lebo tá hra je tak skutočná, skoro až reálna, ako naozajstná vojna.
CH: „Ja som ju prešiel.“
D:   „Naozaj?“
CH: „Hej, bola to makačka,  ale dalo sa to prejsť. Dva krát som mal síce na mále, ale nakoniec som to zvládol.“
D:   „Takže to by si mohol ísť aj do zálivu.“
CH: „Mohol, veď to vlastne nič nie je.“
D:   „To by si mal potom vlastne unifomu.“
CH: „Ehm..“
D:   „A aj šabľu by si mal?“
CH: „Neviem, ale asi hej.“
D:   „A to by sa mohol v tej uniforme aj ženiť?“
CH: …. D: ….. CH… D…………..

Príbeh druhý – pred pubom

„Napi sa s nami, napi sa,“ hulákala skupinka mladých ľudí na ulici pred pubom, keď som šiel neskoro večer domov z práce.
„Napi sa“ a už mi aj strkali fľašu pred nos, „kamarát ide na vojnu, napi sa s nami na to, osláv to s nami.“
„Ja si s vami pripijem, až keď sa ten kamarát z tej vojny vráti,“ a odmietol som ponúkanú fľašu. Ešte že tam boli aj trošku triezvejší, ináč by som zle skončil.
„Ser naňho, je to debil. Debil!“ ozvalo sa z tej skupinky mladých ľudí na moju adresu.

Príbeh tretí – Nick Vaughan

Vojak jej veličenstva kráľovnej  vo výslužbe.  V 1978-om bol v Afganistane,  predtým, ako tam prišli rusi, potom bojoval o Falklandy a bol aj v prvej vojne o záliv. V 96-tom odišiel z armády a vstúpil do súkromnej armády, stal sa z neho žoldnier.  Super prachy, to čo predtým zarobil v armáde za pol roka, tu mal za mesiac. Nasadili ich do Afriky, občianská vojna v jednom stredoafrickom štáte, boli na strane vlády, lenže zrazu došlo k dohode a vláda sa dohodla s rebelmi. Armáda rebelov pred nimi, armáda vlády za nimi a v priebehu pár sekúnd boli jediný cieľ oboch armád. Nikto o nich nejavil záujem, veď vlastne oficiálne neexistovali.  Po skoro troch týždňoch, v mokrom nehostinnom africkom pralese v obkľúčení armádou, keď ich už zostala len tretina, dostali správu, súradnice,  že vtedy, tam a tam ich bude čakať vrtuľník, na presun majú tri hodiny, kto to nestihne, má smolu. Stihli to všetci. Zachránili ich len preto, lebo už o dva dni ich nasadili v ďaľšom konflikte, v ktorom si opäť nikto oficiálne nechcel špiniť ruky.  To bolo posledný krát  čo bojoval, potom to vzdal a teraz sa venuje niečomu úplne inému.Nick Vaughan

Príbeh štvrtý – James Brown – rifleman

James_Brown.jpg.display

James Brown starší so zápalom v hlase vysvetľoval, že na zbierke pre vojnových veteránov vyzbierali  23 tisíc libier. Vraj im na to stačili len dva týždne. Jeho syn, James Brown mladší, by bol na neho hrdý.
James Brown mladší, nemal ešte osemnásť, keď vstúpil do armády.  Nastúpil ku strelcom, (strelec-rifleman) a po dovŕšení osemnástich rokov ho odvelili do Afganistanu. Hneď na tretí deň prešiel ostrým krstom, keď mu nepriateľská guľka škrabla helmu. Otcovi vtedy povedal, že mal strach, ale že sa nebojí, lebo on je z ocele. Jeho otec nosí na ruke náramok a na ktorom je napísané, James Brown-rifleman made of steel. O tri týždne už také šťastie nemal.  Mal len osemnásť a štyri mesiace, ale vyzeral na pätnásť a mal len 161 cm a tak vstúpil do armády, pre ego, pre prestíž, pre …..

Dodatok: V Novembri si v Británii uctievajú, tak ako aj na Slovensku svojich zosnulých príbuzných, ale v Británii si v tento mesiac pripomínajú padlých vojakov, hrdinov, ktorí položili život za vlasť a na ich pamiatku nosia symbolický kvet červeného maku. Je v tom symbolika, lebo keď niekoho zasiahne guľka, miesto sa zafarbí do červena, presne ako ten kvet vlčieho maku, preto ho aj nosia na ľavej strane, na mieste srdca.
Preto ten názov, štyri vlčie maky.

Ona

01.08.2016

Bola som práve v práci, keď mi zazvonil telefón. Skoro som dostala porážku. Volali mi zo škôlky, že moja Mia sa stratila. Kričala som do telefónu ako zmyslov zbavená, ako sa vám mohla stratiť viac »

Cestopis: Zimbabwe

08.04.2014

Cestovanie sa stalo mojou vášňou. Nie žeby som predtým necestoval, ale začal som cestovať do krajín o ktorých som dovtedy len počúval. Dostanete sa do inej krajiny, spoznáte iných ľudí s viac »

Ako zomrel Stanislav?

22.12.2012

Malá krimi poviedka Johny, teda Anton, ale pre jeho neskutočnú podobu s hercom Johnym Deppom ho všetci volali Johny, práve uzavrel další prípad a náčelníkovi niesol spis. Stretli sa vo dverách. viac »

Alexej Puškov

Alexej Puškov: USA sú otcom jadrovej bomby KĽDR

26.05.2018 07:00

"Washington prakticky učí iné krajiny v duchu: ,ak budete mať jadrovú zbraň, tak vám dáme pokoj, ale v opačnom prípade čakajte naše lietadlá‘," povedal Alexej Puškov.

Írsko referendum interrupcie

Íri zrušili ústavný zákaz potratov, hovoria odhady

25.05.2018 23:28, aktualizované: 26.05.2018 01:42

O možnej zmene legislatívy týkajúcej sa potratov v Írsku sa v piatok hlasovalo už štvrtýkrát, tentoraz zrejme uspeli zástancovia ich liberalizácie.

ukrajina, donbas, doneck

Na hranici s Ukrajinou sa koncentrujú ruské sily pre možný útok, tvrdí Kyjev

25.05.2018 22:44

Separatisti zasa tvrdia, že Kyjev zámerne eskaluje situáciu v Donbase pred blížiacimi sa futbalovými majstrovstvami sveta 2018 v Rusku.

kašper

Banskobystrického poslanca Kašpera má vydierať neznámy hacker

25.05.2018 21:38

Nezávislý krajský a mestský poslanec v Banskej Bystrici Igor Kašper podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre možné vydieranie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 46938x
Priemerná čítanosť článkov: 1514x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy